V dojímavém, ale hudebně nikoli nezajímavém charitativním singlu z roku 1984, si hvězdy britského a irského popu sdružené pod značkou Band Aid dělaly starosti o to, zda „oni“ vůbec vědí, že jsou Vánoce. „Oni“ – to byli přirozeně hladovějící Afričané, konkrétně oběti velkého hladomoru, který v první polovině osmdesátých let sužoval Etiopii, a jimž měl singl pomoci.

Píseň se od té doby do rádií spolehlivě vrací před každými Vánocemi, ke slyšení byla i letos v prosinci v Praze, a pravděpodobně též v Berlíně, kde byl v pondělí odcizeným nákladním automobilem spáchán teroristický útok na vánoční trh. Podle posledních zpráv německé úřady z atentátu podezírají 24 letého Tunisana Amise Amriho, který podle aktuálních informací přicestoval do Itálie v roce 2011, strávil tam několik let ve vězení za násilnou trestnou činnost, a namísto deportace zpět do Tuniska pokračoval poté raději do Německa, kde se připojil k místní džihádistické scéně.

Pan Amri zcela jistě věděl, že jsou Vánoce. Ví to také stovky tisíc dalších Afričanů, kteří ročně – se vzrůstajícím trendem - přijíždějí do Evropy přes Středozemní moře. Jejich motivy většinou jistě nejsou srovnatelné s motivy pachatele pondělního atentátu v Berlíně. Chtějí se prostě jen podílet na oněch evropských Vánocích, které ovšem z jejich pohledu trvají 365 dní v roce. Díky moderním komunikačním technologiím může tyto nekonečné Vánoce sledovat on-line stále větší procento z 1,2 miliardy Afričanů. Jejich celkový počet se ostatně za těch 32 let od vzniku singlu „Do They Know It’s Christmas?více, než zdvojnásobil, a to především díky kombinaci moderní medicíny s předmoderním reproduktivním chováním. Jinými slovy, od vzniku nahrávky Band Aid vyprodukovala Afrika (z hlediska velikosti populace) více, než jednu Evropskou unii, měřenou velikostí její populace k roku 2016. Prognózy nenaznačují v dohledné době žádnou změnu trendu – ani pokud jde o motivaci k „vánoční“ imigraci, ani pokud jde o další růst africké populace.

Oproti roku 1984, kdy George Michael a další vyfénované celebrity sdružené v Band Aid nadělily evropským posluchačům svou vánoční píseň, by situace v Evropě ani nemohla být odlišnější. Ekonomicky kvetoucí západní Evropa byla tehdy od trpící Afriky bezpečně izolována neprostupnou železnou oponou na východě Evropy a stabilními diktaturami na severu Afriky. V roce 2016 nadělili ekonomicky vyčerpaní britští voliči svým celebritám (a dalším zástupcům nenáviděných „elit“) Brexit. Vliv fotografií z divokého squatu v Calais a z blízké dálnice, kde francouzská státní moc na přechodnou dobu ztratila kontrolu nad svým státním územím ve prospěch převážně afrických imigrantů, na výsledek referenda není třeba podceňovat. Bylo to ostatně téma masové imigrace, které o Brexitu rozhodlo především.

Na otázku položenou v roce 1984 můžeme nyní bezpečně odpovědět: „Yes, they do know it’s Christmas.

Dalším singlem, který v příštích 30 letech rozhodne o osudu Evropy, by nyní mohla být píseň „Do they know Christmas only comes once a year, and for many Europeans, it ain’t what it used to be anyway?