Copak před deseti a více lety – Mečiarova soldateska tehdy unášela a rabovala, až se Tatry zelenaly, zatímco u nás se naivnější voliči mohli ještě utěšovat iluzí, že v české politice jde mimo plundrování veřejných rozpočtů také o formulaci nejvhodnějších veřejných politik.

Ale dnes?

Za posledních ani ne deset tihle Slováci s menším či větším úspěchem zreformovali mj. daně, penze, financování zdravotnictví, důležité části civilního práva a trestní justice, a ani regulace nájmů už tam není téma.

A teď si začnou na webu vyvěšovat kontrakty, které veřejná sféra uzavírá se soukromou. A našim čackým bojovníkům s korupcí nezbývá, než se předhánět, kdo to po nich udělá rychleji.

To bude tedy v některých segmentech soukromého sektoru opravdu horký rok. Zatímco za poslední dva roky si prošli peklem krize ti, kdož vydělávají peníze staromódně v core businessu, letošek by mohl být malým očistcem pro ty, jejichž core businessem není to, co mají zapsáno v předmětu podnikání, ale praní vytunelovaných peněz daňových poplatníků.

Ještě tak, aby ti Slováci outsourcovali práci protikorupční policie FBI, švýcarské FCP, nebo některé jiné kriminální službě některého z našich civilizovanějších spojenců či partnerů. Ostatně, mohou-li české grippeny chránit vzdušný prostor našich pobaltských spojenců, proč by např. okolnosti jejich nákupu nemohli vyšetřovat třeba švýcarští detektivové, že.

Takový vývoj pochopitelně neočekávám. Stráví-li člověk bezmála 20 let placením daní v zemi, jako je tato, víra v boží mlýny v něm poněkud povadne.

Ne však víra ve fungování zákona nezamýšlených důsledků. To, že jednou budeme jako ke vzoru transparentnosti ve správě země vzhlížet ke Slovákům, to podle mne při dělení federace neočekával ani Ten-kdo-jinak-vždy-ví-všechno-nejlíp.